Fotósuli
Alapismeretek
 
Pluszismeretek
 
Kreatív
 
Szín
 
Technikák
 
Idő
 
Fényképezés története
Közismert és régi tapasztalat, hogy a napfény kifakítja a színeket. Festett kelmék, sőt színes csempék és más anyagok színét is “kiszívja”, elhalványítja az erős fény. Meleg kályha mellett ugyanez nem tapasztalható, a sugárzásnak tehát nem a melegítő, hanem valami más hatásával kell magyarázni a fakulást. Botanikusok tudták, hogy a növény letakart levele nem zöldül meg. Pincékben tartott burgonya csírája fehér marad, de ha a pinceablakon fény árad be, megzöldül. A fénynek tehát van kémiai, élettani hatása. Mindezt már a XVII. századi természetkutatók is észlelték, de tovább nem jutottak.

A fényképezéshez vezető hosszú úton az ezüstvegyületek tulajdonságainak megfigyelése adott lehetőséget a “fénnyel írás” felfedezéséhez. A rómaiak egyik nagy természettudósa, Plinius tudta, hogy a tengerpartok közelében az ezüsttárgyak megfeketednek, de ennél tovább nem jutott. Albertus Magnus, a középkor nagy tudósa az ezüstsókról úgy írt, hogy azok az ember bőrét megfeketítik, s ez a feketedés nehezen távolítható el. Hogy az ezüstsó megfeketedését a fény okozza, nem vette észre. Igaz, akkor még azt is nehezen tudták meghatározni, melyik vegyületek az ezüst sója.

A XVIII. században kezdtek az ezüstsók fényérzékenységével tudományos alapossággal foglalkozni. Több irányba is próbálkoztak, de a kémia fejletlensége és a kutatók közti információcsere hiánya miatt nem sok eredményt értek el. Azaz azt tudták már, hogy az ezüsthalogénsók fény hatására megfeketednek, de rögzíteni nem tudták az így készített képet s az menthetetlenül elveszett.

A XIX. század elején a francia Nicéphore Niépce-nek sikerült először fény által “rajzolt” képet fényérzékeny anyagra rögzíteni. Így vitathatatlanul őt kell a fényképezés feltalálójának tekinteni, bár a lavinát nem ő indította meg. Nicéphore munkájába csatlakozott a szintén francia Louis Jacques Mandé Daguerre aki festőművésznek készült és diorámákat készített. Ő és Niépce szerződést kötöttek a fényképezés módszerének kidolgozására, Niépce halála után tovább folytatta kutatásait ami során feltalálta a fénykép alapanyagát az ezüst-jodidot. A találmányt azaz a dagerrotípiát 1839 január 7-én jelentette be a Francia Tudományos Akadémia. A francia kormány életjáradék fejében megvásárolta és mivel nem kívánt hasznot húzni belőle 1839. augusztus 19-én közkincsé tette. Így mindenki számára hozzáférhetővé lett a század egyik legnagyobb találmánya.

A nagy találmány “csupán” a következő néhány lépésből állt:

  1. Vastagabb rézlemezre finom, vékony ezüstlemezt forrasztottak.
  2. Az ezüstlemezt fényesre polírozták, ügyelve, nehogy kézzel hozzáérjenek a felülethez.
  3. A lemezt zárt sötét szekrényben jódos tál fölé tartották és így a lemez felületén fényérzékeny ezüstjodid keletkezett.
  4. Az előkészített lemezt kamerába rakták és az erősen megvilágított tárgy képét a lemezre vetítve “exponáltak”, ami 15-20 percig tartott.
  5. A megvilágított lemezt sötét szekrényben higanygőz fölé tartották. A fény érte helyen a higany kicsapódott, a fény nem érte helyen viszont nem. A kép megjelent.
  6. A lemezt konyhasóoldattal mosták, ekkor a felesleges ezüstjodid eltűnt. Ezután már csak szárítani kellett, hogy a kép élvezhető legyen.

Az előtűnt kép ugyan negatív volt, de oldalt, ráeső fényben pozitív kép jelent meg. A kép felcserélte az oldalakat, tehát olyan képet mutatott, mint a síktükör. Ez a kép sérülékeny volt ezért egy francia fizikus módszerével egyes képeket bearanyoztak. Aranyklorid-oldattal leöntötték és az arany finom rétegben kivált, védőréteget alkotva a kép felületén.

Ezzel egy időben egy másik nagy találmányt mutattak be Angliában.

1839. január 25-én William Henry Fox Talbot bejelentette a papírnegatív feltalálását. A lényege a találmánynak az egyszerűségében van. Talbot a konyhasóoldatba áztatott papírlapot ezüstnitrát fürdőbe helyezte. Ezáltal a papír rostjain fényérzékeny ezüstklorid képződött. Az előhívás után kapott papírnegatívot már sokszorosítani is lehetett, amit “kallotypiának” nevezett, később az ő tiszteletére “talbotypiának” nevezték el. E módszer hátránya az volt, hogy a papír rostjai meglátszottak a pozitív képen, ha túl erős fénnyel világították meg másoláskor. Ezért a papírt lenolajba, vagy parafinba mártották, ez nem volt időtálló, így más megoldást kellett kitalálni.

Niépce de Saint-Victor (Nicéphore leszármazottja) nevéhez fűződik az üveglemezre való fényképezés feltalálása.. Az üveglemez tiszta, átlátszó, de fényérzékeny anyaggal nem itatható át, mint a papír, tehát a lemezre kell önteni, és ott megrögzíteni a szükséges vegyszereket. A tojásfehérje volt ez a kötőanyag, amivel aztán a következőképpen járt el:

  1. Két-három tojásfehérjébe 12-15 csepp jodkáliumot tett, ezt üveglemezre öntötte, és megszárította.
  2. A lemezt melegítette, amitől a tojásfehérje megalvadt, oldhatatlanná vált.
  3. Ezüstnitrát oldatban áztatta, ezzel az ezüst a lemezen lévő jóddal ezüstjodidot képezett.
  4. Az így elkészített lemezt már csak exponálni kellett, az előhívott negatívról pedig annyi másolatot csináltak, amennyit akartak.

A tojásfehérje “mellékhatásaként” nőtt a fényérzékenység, így már gyorsabban, szebb képeket tudtak csinálni. A tojás felhasználása is rohamosan megnőtt, a fotóipar számára értéktelen tojássárgát pedig pékeknek, cukrászoknak adták el.

A nedves lemezes eljárás is túlságosan bonyolult volt, de más híján évtizedekig fennmaradt .Az előkészített lemezt nem lehetett tárolni sokáig, így azt sokszor a fényképezés helyszínén kellett önteni! Nem volt könnyű egy utazó fényképésznek fényes nappal lemezeket előkészíteni, ráadásul még a sötétkamrát is cipelni kellett.

A száraz lemez feltalálása tulajdonképpen a hordozóréteg zselatinnal (tisztított enyv) való felváltása. Dr. Richard Leach Maddox 1871-ben jelentette be a “zselatin-bromid száraz lemez” feltalálását. 1878-ig nem is terjedt el, mert fényérzékenysége nem érte el az addig használt nedves lemezekét. A fényképezés folyamatosan terjedt, a rajongók táborába tartozó George Eastmann-ek sikerült a szárazlemez-technológiát tökéletesen kidolgoznia. Jó üzleti érzékkel rendelkező banktisztviselő volt: Máig az ő gyára a világ legnagyobb fényképészeti üzeme. Állítólag a gyára onnan kapta nevét, hogy amikor az egyik fémből készült kameráját megpróbálta összecsukni, az olyasféle hangot adott, mintha valaki “ko-dak”,-ot mondott volna.

Az üveglemezt ki kellett váltani valami könnyebb anyaggal, ez a nitrált gyapotból készült celluloid, ami talán az első műanyag volt. Ezt egyébként az elefántcsont pótlására használták a biliárdgolyók gyártásánál. A fényképezés innentől már tényleg mindenki számára könnyen elérhetővé vált

 
Főoldal

Vidd az egeret erre a szövegre és a főoldalra kerülsz.

 
Újdonságok!

Bővült a Kreatív menü Photoboxes/Fotódobozok újabb kreatív dobozkákkal! Szintén ebben a menübe kerültek új dolgok is! :)

 
Írjátok ide a véleményeteket!
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 

* Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. * Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. * Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. *    *****    Elindult a Játék határok nélkül rajongói oldal! Ha te is szeretted a '90-es évek népszerû mûsorát, nézz be ide!    *****    Megjelent a Nintendo Switch 2 és a Mario Kart World! Ennek örömére megújítottam a Hungarian Super Mario Fan Club oldalt.    *****    Homlokzati hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    A PlayStation 3 átmeneti fiaskója után a PlayStation 4 ismét sikersztori volt. Ha kíváncsi vagy a történetére, katt ide!    *****    A Bakuten!! az egyik leginkább alulértékelt sportanime. Egyedi, mégis csodálatos alkotásról van szó. Itt olvashatsz róla    *****    A PlayStation 3-ra jelentõsen felborultak az erõviszonyok a konzolpiacon. Ha érdekel a PS3 története, akkor kattints ide    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran! Mese, mese, meskete - ha nem hiszed, nézz bele!    *****    Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    ✨ Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott – ismerd meg a „Megóvlak” címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.